Usadzanie gości.

Poprawne usadzenie gości przy stole nie jest sprawą prostą i należy pamiętać zarówno o etykiecie oraz także o tym, żeby goście czuli się dobrze w swoim towarzystwie i byli nieskrępowani. Ze względu na to, że najlepiej swoich gości znają Państwo Młodzi to Wy musicie zrobić ten plan. Oczywiście, warto w tym przypadku zasięgnąć zdania rodziców obu stron.

Wcześniej nie obowiązywały szczególne zasady – wiadome tylko było, że Państwo Młodzi zasiadają w wyróżnionym miejscu, obok nich rodzice, świadkowie i chrzestni. Pozostali goście zajmowali miejsca na jakie mieli ochotę. Niestety takie podejście powodowało chaos przy wyborze „najlepszej” lokalizacji, konflikty i nieporozumienia (np. zabrakło dla kogoś miejsca przy znajomych/rodzinie). Dodatkowo goście nie czuli się za dobrze w swoim towarzystwie. Właśnie dlatego ułożenie dobrego planu pozwoli uniknąć podobnych nieporozumień na sali weselnej.
Na początku należy przeglądnąć listę gości, ilość osób które potwierdziły przybycie, oraz zarezerwować ewentualne miejsca dla tych, którzy się z nami nie skontaktowali (można też samemu do nich zadzwonić z pytaniem czy macie dla nich planować miejsca ponieważ nie potwierdzili przybycia). Podzielcie wstępnie zapraszane osoby ze względu na bliskość z Wami, wiek, zastanówcie się nad rodzinnymi animozjami.

Ustawienie stołów.

Na początku należy zastanowić się w jaki sposób postawić stoły. Zależy to przede wszystkim od tego czy organizujecie wesele we własnym zakresie (sami wynajmujecie salę) czy korzystacie z gotowych usług (w restauracji lub w domu weselnym). W drugim przypadku sprawa jest prosta – stoły są tak rozplanowane przez właścicieli lokali aby zapewnić maksymalny komfort – dysponują oni także szkicem lub wydrukiem takiego planu. Przy samodzielnym ustawianiu trzeba uwzględnić wielkość sali, występowanie ewentualnych kolumn, wyjść, miejsca dla orkiestry czy przestrzeni do tańca. Przy dużej ilości gości możecie posadzić ich przy kilku stołach – największy – przy którym będzie Wy zasiadać najlepiej ustawić w literę T, U lub L w zależności od układu sali i ilości miejsca. Dzięki temu posadzicie blisko siebie najbliższą rodzinę lub przyjaciół.

Przy stole Pary Młodej.

Nowożeńcy są najważniejszymi osobami na weselu i to im oczywiście należą się najważniejsze, wyróżnione miejsce (u szczytu stołu, na podwyższeniu itp.). Od Was należy zacząć planowanie usadzania gości.

Tradycyjnie – najczęściej przy układzie stołu w U, T lub V. Para Młoda w takim przypadku siedzi na środku stołu a obok nich najpierw świadkowie z osobami towarzyszącymi oraz rodzice. W przypadku rodziców którzy są po rozwodzie nie należy sadzać osób towarzyszących rodziców bezpośrednio z byłymi małżonkami. Nawet w wersji tradycyjnej odchodzi się już od towarzystwa rodziców bezpośrednio przy Parze Młodej (świadkowie najczęściej występują).

Nowocześnie – coraz częściej spotykany sposób na weselach. Polega na luźnym, rozproszonym układzie stolików, najczęściej okrągłych. W takim układzie Para Młoda powinna zasiadać naprzeciwko wejścia, oraz najlepiej na podwyższeniu. Przy okrągłych stolikach dla gości, bardzo dobrze wygląda prostokątny stół przy którym zasiadają nowożeńcy i najbliższa rodzina czy przyjaciele. Najważniejsze jest to, żeby młodzi siedzieli przodem do wszystkich gości w honorowym miejscu. W przypadku tej metody niezwykle ważny jest wydrukowany i dostępny plan stołów ustawiony zaraz przy wejściu aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.

Dwie rodziny – bliscy Pana Młodego i Pani Młodej zajmują miejsca po stronach stołu naprzeciwko siebie. Najczęściej zaczyna się od świadków, rodziców oraz w dalszej kolejności, od najstarszych członków obu rodzin.

Ogólne zasady usadzania gości.

Przeplatamy tzn. usadzamy na zasadzie kobieta – mężczyzna – kobieta – mężczyzna itd.

Nie integrujemy gości na siłę – lepiej posadzić razem tych, którzy się dobrze znają, lubią się i dzięki temu będą się dobrze bawić – poznanie się rodzin, szczególnie tych dalszych nie jest koniecznością.

Osoby z tych samych rodzin powinny siedzieć w grupach zbliżonych wiekowo. Podobnie należy zrobić ze znajomymi czy przyjaciółmi – pamiętajcie, że osoby o podobnym wieku mają najczęściej dużo tematów do rozmów, podobne problemy i najczęściej dobrze bawią się we własnym towarzystwie.

Nie należy przy jednych stołach usadzać samych gości którzy się nie znają. Jeżeli nie będziemy mieli jednak wyboru (przez układ stołów czy sali) to warto posadzić parę, lub ludzi którzy znają wszystkie te osoby – będą swoistym łącznikiem między nieznajomymi.

Gości w młodszym wieku można posadzić bliżej parkietu czy orkiestry, osoby starsze najlepiej dalej – tam gdzie będą miały więcej spokoju.

Gości, którzy czują do siebie wzajemne animozje lub pary po rozwodzie nie należy sadzać w bliskiej odległości. Najlepiej między takimi osobami posadzić tzw. dusze towarzystwa lub tych którzy potrafią porozumieć się zarówno z jedną jak i drugą stroną.

Nie powinno się usadzać kobiet na krawędzi stołu.

Pamiętajcie o dzieciach – zorganizujcie dla nich najlepiej osobny stolik, dzięki temu szybko się poznają i nawiążą przyjaźnie. Jeżeli nie będzie to możliwe dzieci należy posadzić między rodzicami. Dobrze także zapewnić materiały do rysowania czy do zabawy.

Przy okazji potwierdzenia przybycia, możecie spytać się gości z kim chcieliby siedzieć – da Wam to cenne wskazówki, które możecie uwzględnić przy planowaniu.

Winietki.

Najważniejszą rzeczą już po ustaleniu planu rozsadzenia gości jest zamówienie winietek na wesele. Jest to najlepsza forma wskazania osobom zapraszanym ich miejsca przy stole. Dzięki temu uniknie się zamieszania przy zajmowaniu miejsc. Ogromny wybór form i wersji kolorystycznych umożliwia dostosowanie ich charakteru do wyglądu sali. Przygotowując listę gości do winietek należy pamiętać, że gości usadza się pojedynczo, nie w parach (do jednej osoby jedna winietka). W przypadku nowoczesnego sposobu usadzania gości (wiele różnych stolików) należy przygotować plan stołów i umieścić go zaraz przy wejściu.

Dodaj komentarz