Suknia ślubna – jak dokonać właściwego wyboru?

W dniu ślubu każda kobieta pragnie wyglądać wyjątkowo, ma to być bowiem najpiękniejszy dzień w jej życiu. Niestety oprócz radości związanej z wstąpieniem w związek małżeński, Panie odczuwają również duży stres i obawę przed tym jak wypadną w oczach najbliższych. Przygotowania do tej wyjątkowej uroczystości trwają miesiącami, a jednym z najtrudniejszych zadań, jest właśnie wybór wymarzonej sukni ślubnej.

Rodzaje kobiecych sylwetek.

Najważniejszą zasadą, którą każda kobieta powinna się kierować podczas szukania idealnej sukni ślubnej, jest odpowiednie dopasowanie jej kroju do posiadanej figury. Aby tego dokonać, Panie muszą najpierw dokładnie przeanalizować swoją sylwetkę, by stwierdzić jaki jest ich typ budowy ciała.

Współcześnie na podstawie różnych klasyfikacji, możemy wyróżnić pięć najczęściej występujących rodzajów kobiecych figur:

  • Linijka – czyli brak wyraźnych zaokrągleń (piersi, biodra), najczęściej bardzo szczupła sylwetka, bądź wysportowana.
  • Jabłko – charakteryzuje Panie z dużym brzuszkiem, lub szerokimi ramionami, całość sprawia wrażenie, że górna część ciała (powyżej bioder), jest szersza od dolnej części ciała (poniżej bioder).
  • Gruszka – cechą charakterystyczną tej figury, są biodra znacznie szersze od klatki piersiowej, ewidentnie wyróżniające się na tle całej sylwetki.
  • Klepsydra – typ uznawany przez wielu za bliski ideału, to sylwetka, w której kobieta posiada proporcjonalne krągłości w odpowiednich miejscach, a biodra i klatka piersiowa są sobie równe.
  • Okrągła – charakteryzuje Panie nie posiadające wcięcia w talii, zaokrąglone niemal w każdym miejscu, często ze sporą nadwagą.

Oczywiście oprócz powyższej klasyfikacji należy jeszcze zwrócić uwagę na wzrost (niski, średni, wysoki), ponieważ ma on także ogromny wpływ na dobór odpowiedniego kroju i fasonu sukni.

Fasony sukien ślubnych.

Rodzajów sukien ślubnych jest bardzo wiele, jednak obecnie, wśród najpopularniejszych kreacji, możemy spokojnie wyróżnić sześć najczęściej powtarzających się typów:

1. Klasyczny – cechuje go dopasowana do sylwetki góra i szeroki dół, najczęściej występuje w wersji bez rękawów. Typ klasyczny jest rekomendowany Paniom średniego wzrostu lub wysokim, ponieważ ładnie podkreśla talię. Nie jest jednak polecany kobietom z „brzuszkiem”.

2. Empire – są to suknie posiadające charakterystyczne odcięcie pod biustem, podkreślone stosowną tasiemką lub paskiem. Zazwyczaj są szyte ze zwiewnych i delikatnych materiałów oraz występują z rękawami o różnej długości. Suknie typu Empire poleca się Paniom z brzuszkiem, szczególnie będącym w ciąży, ponieważ odcięcie pod biustem świetnie maskuje w tym miejscu krągłości. Ponadto krój Empire rekomenduje się kobietom o niskim wzroście, gdyż ładnie wydłuża sylwetkę.

3. Syrena – to bardzo ryzykowny typ sukni ślubnej, ponieważ ujawnia wszystkie niedoskonałości kobiecej sylwetki, dlatego poleca się go głównie Paniom o idealnej figurze. Cechą charakterystyczną tego rodzaju kreacji jest dopasowana całość, rozszerzająca się dopiero od połowy ud, lub od kolan tworząc w tym miejscu stylowy wachlarz. Syrenę często wzbogaca się o długi tren, podpinany z tyłu, oraz koronkowe wstawki. Model ten przepięknie wygląda szczególnie na Paniach o drobnych, filigranowych sylwetkach.

4. Princessa – charakteryzuje się szerokim dołem, często zrobionym z kilku warstw tiulu, oraz gorsetem ściśle przylegającym do ciała, modelującym sylwetkę. Całość zgodnie z nazwą ma przypominać klasyczną suknię księżniczki. Zazwyczaj taka kreacja łączona jest ze specjalną, rozszerzającą halką oraz trenem. Model ten rekomenduje się głównie Paniom szczupłym i wysokim.

5. Prosta – W przeciwieństwie do poprzednich typów, suknia prosta nie jest ściśle dopasowania do ciała, z zasady powinna swobodnie opływać kobiecą sylwetkę oraz charakteryzować się prostym fasonem, bez rozszerzeń w dolnej części. Ponadto tworzona jest głównie z delikatnych materiałów i polecana Paniom o różnym wzroście oraz różnej budowie ciała. Dzięki zastosowaniu odpowiednich cięć i zaszewek, można ją bowiem dopasować do każdego rodzaju figury.

6. Litera A – cechą charakterystyczną dla tego typu sukni, jest brak wyraźnego zarysowania talii. Górna część (zazwyczaj gorset), jest za to bardzo dopasowana w biuście, a cała suknia rozszerza się symetrycznie ku dołowi. Litera A jest polecana kobietom o niskim wzroście i krępej sylwetce.

Wszystkie Panny Młode mają zatem przed sobą trudne i żmudne zadanie, jakim jest wybór tej jedynej, wymarzonej, idealnej sukni ślubnej. Skorzystanie z powyższych wskazówek, na pewno pomoże w określeniu optymalnego typu kreacji dla danej sylwetki ciała. A wówczas znalezienie właściwej sukni będzie już dla Pań, tylko formalnością.

Dodaj komentarz