Suknia dla świadkowej

Świadkowa jako osoba wiernie towarzysząca Pannie Młodej we wszystkich przygotowaniach oraz w trakcie samego ślubu i wesela, również powinna być odpowiednio na taką okazję ubrana. Jej strój jednak w żadnym wypadku nie może odciągać uwagi od Panny Młodej, ponieważ to ona jest najważniejsza tego dnia. Dlatego dobrze by było, aby kwestia stroju świadkowej została wcześniej dokładnie ustalona, pozwoli wam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy muszę ingerować w strój świadkowej?

Oczywiście takiego przymusu nie ma, ale weźcie pod uwagę, że nawet wasza najlepsza koleżanka może zepsuć wam humor, jeśli ubierze w ten wyjątkowy dzień coś nie odpowiedniego.

Najgorszym błędem jest wybranie sukienki, która za bardzo przypomina kolorem, lub konwencją sukienkę ślubną. Wielką wpadką byłoby również założenie mini, albo sukienki w kolorze białym, czerwonym, czarnym lub szarym. Sukienki długie aż do ziemi, wieczorowe, także nie wyglądają w takiej sytuacji najlepiej.

W związku z czym warto poruszyć kwestie ubioru świadkowej dużo wcześniej, możecie nawet wybrać się razem z nią zakupy. Nie ma bowiem w tym nic dziwnego, że będzie chciały, aby świadkowa swoim strojem dopasowała się do przyjętej przez was konwencji, czy wręcz do konkretnego elementu waszego stroju.

Jest to na pewno kwestia warta przedyskutowania, może nawet w większym gronie. Pamiętajcie jednak by, nie zamykać się na sugestię świadkowej, a w razie wyraźnego konfliktu, poproście o pomoc w pertraktacjach osobę trzecią, najlepiej bezstronną.

Czego unikać?

Świadkowa powinna wybrać taką sukienkę, aby nie rzucać się za bardzo w oczy, bowiem tego dnia to Panna Młoda ma odgrywać rolę pierwszoplanową. Nie mamy namyśli bynajmniej tylko koloru, świadkowa powinna zrezygnować także z dużych dekoltów, odkrytych ramion, bardzo krótkich spódniczek, odważnych, nowoczesnych stylizacji, obfitej i jaskrawej biżuterii etc. Jej strój nie może również przypominać sukni Panny Młodej, dlatego kolory typu biel, czy écru są wręcz zakazane.

Kolor czarny jest także nie mile widziany, ani świadkowa, ani żadna inna kobieta obecna na wesele nie powinna mieć sukienki w tym kolorze, bowiem czerń kojarzy się ze smutkiem i żałobą, a w tym szczególnym dniu, jak sama nazwa wskazuje, wszyscy powinni się tylko i wyłącznie weselić. Kolejnym kolorem, którego należy unikać jest szary, pasuje on bowiem do biura, czy na spotkanie służbowe, ale absolutnie nie sprawdza się na takich uroczystościach jak wesele.

Radzimy wam również nie wybierać długich wieczorowych sukienek z dużą ilością materiału. Mogę one bowiem przyćmić blask Panny Młodej i zbytnio przykuwać uwagę zgromadzonych gości.

Oczywiście może się zdarzyć, że Panna Młoda będzie chciała wziąć nie konwencjonalny ślub i np. sama wybierze suknię w kolorze czerwonym, a świadkową poprosi o ubranie się w suknie np. w kolorze białym. Jednak jeśli zależy wam na tradycyjnej ceremonii, to musicie dostosować się do pewnych odgórnie ustalonych kanonów.

Jaką sukienkę powinna mieć świadkowa?

Bardzo wiele miejsca poświęciliśmy na rozpisanie, czego świadkowa włożyć na siebie nie powinna, zapewne teraz zastanawiacie się, czym się kierować, aby wybrać optymalna sukienkę dla świadkowej.

Otóż, w kwestii kolorystycznej proponujemy skupić się na pastelach, a w szczególności na odcieniach jasnych, łagodnych, stonowanych i niezbyt intensywnych. Bardzo modne są ostatnio takie kolory jak pudrowy róż, czy blada mięta. Jeśli jednak wasza świadkowa nie lubi pasteli, albo zależy jej by sukienka była bardziej wyrazista, możecie zdecydować się na eleganckie odcienie srebra, stare złoto, lekką jagodę, wrzos, granat, czy groszkowa zieleń. Sukienka w kwiaty również dobrze się sprawdzi, ale nie powinna być to taka zwykła letnia kreacja, tylko coś zdecydowanie bardziej eleganckiego.

Bardzo fajnie wygląda także sukienka świadkowej, gdy jest dopasowana do koloru bukietu ślubnego Panny Młodej, albo nawiązuje swoim wzorem do kwiatów, z których ów bukiet jest skomponowany. Owe kwiaty mogą się również pojawić w stroju świadkowej, jako ozdoby we włosach, broszki, elementy biżuterii etc.

Pisaliśmy wcześniej, iż sukienka świadkowej nie powinna być ani za krótka, ani za długa, a zatem jaka jest jej optymalna długość? Powszechnie przyjmuje się, że takim idealnym krojem jest sukienka ołówkowa, w literę A, delikatnie rozkloszowana, kończąca się tuż przed, lub zaraz za kolanem. Powinna być lekka i zwiewna, nadmiar materiału będzie zdecydowanie nie mile widziany.

Polecamy także sukienki z zakrytymi ramionami, jeśli jednak z jakiś powodów nie jest to możliwe, wasza świadkowa koniecznie powinna zaopatrzyć się w szal, lub stosowne bolerko.

Motyw przewodni

Bardzo fajnym pomysłem jest także połączenie strojów Młodej Pary i pary świadków jednym wyraźnym motywem przewodnim. Może być to jakiś kwiatek, element kolorystyczny, czy wręcz folklorystyczny, w zależności od waszych upodobań i gustów. Dzięki takiemu zabiegowi, będziecie ładnie razem wyglądać, a dodatkowo każdy od razu zauważy, że osoby wam towarzyszące to świadkowie, a nie jacyś inni zwykli goście. Ciekawym pomysłem jest także zaangażowanie kilku koleżanek i zrobienie własnej świty na wzór amerykańskich druhen. Wówczas możecie wszystkie dziewczyny ubrać w jednakowe sukienki, albo chociaż bardzo zbliżone do siebie wzorem i kolorem. Całość na pewno zrobi piorunujące wrażenie na gościach i będzie bardzo fajnie wyglądać.

Dodaj komentarz