baner-slub-cywilny-czy-koscielny

Ślub cywilny, czy ślub kościelny?

Gdy emocje po zaręczynach już opadną, nadchodzi czas na ustalenie jaki ślub chcecie wziąć – cywilny, czy kościelny? Niestety często wtedy okazuje się, że macie zupełnie różne oczekiwania względem tej ceremonii. Wówczas nie należy się od razu zniechęcać, czy załamywać, wręcz przeciwnie, warto na spokojnie przedyskutować plusy i minusy obu opcji, oraz określić jakie kompromisy są dla was możliwe do zaakceptowania.

Czym się kierujemy przy wyborze?

W Polsce największą popularnością cieszą się śluby konkordatowe, czyli połączenie ślubu kościelnego z cywilnym. Powszechnie uważa się, że taki ślub silniej cementuje związek niż sam ślub cywilny. Przede wszystkim dlatego, że składacie przysięgę przed Bogiem, a nie urzędnikiem państwowym. Ponadto śluby kościelne, nie podlegają rozwodom, co prawda można je unieważnić, ale jest to procedura bardzo skomplikowana i długotrwała, i by w ogóle się jej podjąć trzeba mieć ku temu naprawdę solidne podstawy.
Natomiast rozwiązanie ślubu cywilnego jest zdecydowanie prostsze i nie podlega aż takim restrykcjom jak w przypadku ślubu kościelnego,
Za ślubem kościelnym przemawia nie tylko tradycja, ale i religia. Jeśli jesteście osobami wierzącymi, będzie to dla was na pewno bardzo ważne, aby właśnie taki a nie innych charakter miała ceremonia ślubna.
Co więcej nawet jeśli młoda para nie jest zbyt religijna i nie odczuwa potrzeby brania ślubu kościelnego, może się na niego zdecydować ze względu na presje wywieraną przez rodzinę i najbliższych. Dla tak zwanego „świętego spokoju”, by nie musieć wysłuchiwać o życiu w grzechu, wstydzie etc.
Jednak wiele osób decyduje się na ślub kościelny wcale nie ze względu na wiarę, czy naciski rodziny, tylko dlatego, że taka forma uroczystości po prostu bardziej im odpowiada. Chodzi o całą oprawę czyli, zwyczaje, stroje, moment składania przysięgi, specjalnie przygotowane kazanie itp. Taka ceremonia jawi się przyszłym małżonkom jako zdecydowanie bardziej doniosła i prestiżowa niż zwykły ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, który zazwyczaj trwa krótko i jest całkowicie pozbawiony duchowego wymiaru.
Natomiast za ślubem cywilnym przemawia jego prostota, skromność, a czasem wręcz oszczędność. Ponadto, aby uzyskać ślub cywilny nie trzeba uczęszczać na nauki przedmałżeńskie, ani spełniać żadnych innych skomplikowanych kryteriów. Wystarczy jedynie posiadać dowód osobisty i akt urodzenia, by móc dopełnić wszelkich formalności.
Niektórzy jednak decydują się na ślub cywilny, tylko dlatego, że nie mogą uzyskać zgody Kościoła na ślub kościelny. Wówczas pozostaje im tylko ślub cywilny lub życie w konkubinacie.

Ślub kościelny – plusy i minusy.

Należy pamiętać, że nawet jeśli jedno z was jest osobą niewierzącą, to wciąż możecie wziąć ślub kościelny, są na to bowiem specjalnie przewidziane procedury. Jeśli jednak oboje nie jesteście osobami religijnymi, należy rozważyć, czy takie rozwiązanie będzie miało jakikolwiek sens, bowiem ślub kościelny, niesie ze sobą pewne konkretne zobowiązania i konsekwencje względem Boga jak i całej wspólnoty religijnej. Abstrahując jednak od kwestii wiary, możemy przyjąć, że plusami ślubu kościelnego są:

– Piękna uroczystość, kultywowanie lokalnych tradycji, duchowy wymiar ceremonii.
– Aprobata społeczna, przynależność do wspólnoty religijnej.
– Przysięga składana przed Bogiem, raz na całe życie, brak możliwości uzyskania rozwodu.

Natomiast do minusów możemy zaliczyć:

– Wysokie koszty ceremonii, oraz konieczność załatwienia licznych formalności jak np. nauki przedmałżeńskie, zapowiedzi, świadectwo bierzmowania etc.
– Nie każdy może wziąć ślub kościelny (np. rozwodnicy).

Ślub cywilny – plusy i minusy.

Ślub cywilny to idealne rozwiązanie dla osób, które interesuje jedynie formalne zalegalizowanie związku, są niewierzące, lub które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na ślub kościelny. Plusami ślubu cywilnego są:

– Niskie koszty związane z samą uroczystością.
– Łatwe do spełnienia wymogi formalne, konieczne do uzyskania ślubu.
– Każdy pełnoletni obywatel, niezależnie od wyznawanych wartości i wiary, może wziąć ślub cywilny.

Natomiast do minusów możemy zaliczyć:

– Krótka uroczystość, pozbawiona duchowego wymiaru, słowem zwykła formalność.
– Możecie spotkać się z dezaprobatą najbliższego otoczenia, oraz presją rodziny by jednak wziąć ślub kościelny.
– Ślub cywilny zdecydowanie łatwiej można rozwiązać, poprzez rozwód.

Ślub a wesele.

Ważną kwestia dla wielu Młodych Par jest także wesele. Otóż niezależnie od tego na jaki ślub się zdecydujecie, możecie zarówno zrobić duże i kosztowne wesele, jak i zaprosić gości na skromny obiad w restauracji. Wszystko zależy od was, waszych funduszy oraz wizji tego wydarzenia. Podobna zasada dotyczy stroju Młodej Pary, czy innych tradycji związanych z zaślubinami, nie musicie z nich rezygnować tylko dlatego, że wybraliście ślub cywilny. Ponieważ zasadnicza różnica między tymi dwoma ceremoniami jest głównie w samej uroczystości, jej formie i czasie trwania, a wesele jest już kwestią drugorzędną i bardzo zindywidualizowaną.

Sytuacje konfliktowe.

Czasami niestety okazuje się, że forma samego ślubu staję się kwestią sporną i to nie tylko między wami, ale także między waszymi rodzinami. Wówczas wasz związek zostaje poddany pierwszej prawdziwej próbie i to jak wyjdziecie z tego konfliktu będzie na pewno rzutowało na resztę waszego życia. W takiej sytuacji powinniście na spokojnie zastanowić się jakie wartości są dla was nadrzędne w życiu i na jakie kompromisy jesteście w stanie pójść względem ukochanej osoby lub jej rodziny. Jeśli nie będziecie potrafili dojść do porozumienia, w tak kluczowej dla siebie sprawie, możecie dać sobie więcej czasu do namysłu, lub ostatecznie zakończyć związek. Pamiętajcie jednak by nie robić nic wbrew sobie, ślub bowiem powinien być silnym fundamentem waszej miłości, a nie tylko jednostronnym kompromisem.

Dodaj komentarz