Podziękowania dla rodziców

Obowiązkowym elementem każdego przyjęcia weselnego powinny być uroczyste podziękowania dla rodziców, za ich trud włożony w wasze wychowanie i przygotowanie do dorosłego życia. Będzie to bowiem niepowtarzalna okazja, by wyrazić waszą wdzięczność za wsparcie oraz pomoc jaką otrzymaliście od rodziców. Zazwyczaj jest to też moment bardzo wzruszający, symbolicznie jednoczący dwa odrębne pokolenia. Warto zatem zadbać by ta chwila, była dla obu stron absolutnie wyjątkowa.

 

Kiedy i jak składa się podziękowania?

Najczęściej moment podziękowań dla rodziców następuje po oczepinach, lub zaraz po pierwszym tańcu, a czasem także podziękowania wygłaszane są podczas ceremonii ślubnej w kościele. Kwestia ta nie jest oczywista dlatego warto zawczasu ustalić z księdzem, czy wodzirejem kiedy chcecie, aby odbyły się podziękowania oraz jak wyobrażacie sobie tę chwilę.

Oczywiście z takiej formy docenienia rodziców można zrezygnować całkowicie z różnych osobistych powodów. Wszystko zależy bowiem od waszej sytuacji rodzinnej i indywidualnych przekonań. Przyjmuje się jednak, że jeśli wasi rodzice są obecni na ceremonii, to takie podziękowanie za danie wam życia i wychowanie, jest ładnym oraz bardzo pożądanym gestem.

Podziękowania możemy składać na setki różnych sposobów. Tradycyjnie towarzyszy im najczęściej popularna piosenka „Cudownych rodziców mam” w wykonaniu Urszuli Sipińskiej. Wówczas rodzice są wywoływani na środek, tworzone jest tak zwane kółeczko, a goście tańczą wokół wzruszonych rodziców i ich dzieci, podśpiewując słowa owej piosenki.

Nie każdemu taka forma podziękowań się podoba, wiele osób uważa, że jest dosyć przestarzała i wręcz „obciachowa”. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie by wybrać inny utwór, albo w ogóle zrezygnować z podkładu muzycznego i całego spektaklu związanego z tańcem wokół rodziców.

Zamiast piosenki, możecie na przykład wygłosić mowę, w której przekażecie rodzicom kilka ciepłych słów w połączeniu z zabawnymi anegdotami na temat waszych relacji, a na końcu zaprosicie ich na środek by wręczyć im kwiaty i ich uściskać.

Jeśli nie macie pomysłu na życzenia dla rodziców, nie lubicie takich emocjonalnych wystąpień, lub po prostu brakuje wam weny, to również nic straconego. Bowiem w Internecie znajdziecie bardzo wiele szablonów przykładowych życzeń na poważnie, zabawnie, wzruszająco i w jakiejkolwiek innej dowolnej formie.

Wystarczy tylko podstawić odpowiednie dane do wzoru i tekst przemowy będzie gotowy do użycia.

Prezent dla rodziców

Podczas podziękowań rodzicom najczęściej wręcza się pokaźny bukiet kwiatów, który ma stanowić symbol waszej wdzięczności. Jednak spokojnie możecie zrezygnować z tej tradycji i wymyślić coś zdecydowanie bardziej oryginalnego. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych pomysłów:

– Pokaz slajdów – znajdźcie wasze wspólne zdjęcia, dobierzcie odpowiednią oprawę muzyczna orz graficzną i urządźcie swoim rodzicom sentymentalny pokaz slajdów. Możecie również nakręcić krótki filmik, lub zmontować zabawny teledysk. Im więcej osób zaangażujecie w tego typu przedsięwzięcie tym lepiej. Rodzina i przyjaciele mogą dodać coś od siebie na temat waszych rodziców i was samych, opowiedzieć ciekawe historie etc. Ważne by tak powstałe dzieło nie było za długie, optymalny czas trwania to ok. 5-10 minut.

– Album rodzinny ze zdjęciami – czyli prezent który wręczacie rodzicom, bardzo osobisty, do wglądu tylko dla nich, z pięknymi aforyzmami, podpisanymi fotografiami etc. W takim albumie można np. zawrzeć najważniejsze momenty z waszego wspólnego życia, albo z życia rodziców, nawet kiedy jeszcze byli mali. Może uda wam się zdobyć tego typu stare fotografie i poddać je renowacji, rodzice na pewno będą bardzo wzruszeni i wdzięczni za taki gest.

– Wycieczka lub wczasy – jeśli budżet wam na to pozwala, dobrym prezentem będzie zorganizowanie wymarzonego wypoczynku dla rodziców, w miejscu do którego zawsze chcieli pojechać, ale np. nie mieli czasu czy środków. Może być to też podróż sentymentalna do ich rodzinnych miejscowości, miejsca gdzie się poznali etc. Oczywiście nie musicie od razu wykupywać wczasów na 2 tygodnie, proponujemy np. weekend w Paryżu, Pradze, albo Krakowie wraz z biletem do teatru na dobry spektakl. Wszystko w zależności od tego jak lubią spędzać wolny czas wasi rodzice.

– Prezenty aktywizujące – możecie też w ramach prezentu zadbać o aktywizację rodziców, którzy często, gdy są już w podeszłym wieku, swoją aktywność ograniczają do siedzenia w domu przed telewizorem i sporadycznych spotkań rodzinnych. W takim wypadku dobrym pomysłem będzie wykupienie rodzicom np. kursu tańca towarzyskiego, lekcji języka obcego, wyjazdu do sanatorium, słowem zorganizujcie coś, co będą mogli robić wspólnie, a jednocześnie będzie to wymagało od nich wyjścia z domu oraz stworzy im możliwość do nawiązania nowych, ciekawych znajomości ze swoimi rówieśnikami.

– Prezenty praktyczne – oczywiście jeśli wiecie, że rodzice potrzebują jakiegoś konkretnego sprzętu do domu np. pralki, komputera, kosiarki, ekspresu do kawy etc., to taki praktyczny prezent, który faktycznie im się przyda będzie również dobrym rozwiązaniem.

Na pewno znacie swoich rodziców na tyle, by wiedzieć jak rodzaj prezentu sprawiłby im największą radość. Jednak mimo wszystko zawsze warto się skonsultować z resztą rodziny, być może będą mogli wam pomóc w przygotowaniu niespodzianki i ukryciu jej przed samymi zainteresowanymi.

Jeśli zatem macie taką możliwość, by w jakiś szczególny sposób podziękować rodzicom za ich trud włożony w wasze wychowanie, serdecznie was do tego namawiamy. Jest to bowiem bardzo dobra okazja, by zacieśniać rodzinne więzy, które będą stanowiły dobry fundament dla waszej nowo powstałej komórki rodzinnej.

Dodaj komentarz