Nauki przedmałżeńskie.

Nauki przedmałżeńskie to obowiązkowy element przygotowań ślubnych, dla wszystkich par, które zdecydują się na ślub kościelny lub konkordatowy. Ich zasadność jest regularnie podważana przez przyszłych małżonków, a niektórzy wręcz biorą w nich udział jedynie z tzw. „przymusu”. Nauki przedmałżeńskie bywają także przedmiotem dowcipów i kabaretowych skeczów, ponieważ ich tematyka często mocno odbiega od realiów współczesnego świata. Postarajcie się jednak nie zrażać tymi stereotypami, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam dokładnie czym są nauki przedmałżeńskie i jak należy się do nich przygotować.

Strach ma wielkie oczy.

Mimo, że wciąż ponad 90% polskiego społeczeństwa to zdeklarowani katolicy, bardzo wielu z was obawia się nauk przedmałżeńskich, a w szczególności martwicie się, że podczas tego spotkania zostaną poruszone intymne i wstydliwe dla was kwestie. Nie każdy z was też w pełni zgadza się ze stanowiskiem kościoła dotyczącym absolutnego zakazu uprawiania seksu przedmałżeńskiego, toteż nie do końca wiecie jak powinniście się zachować podczas rozmowy z księdzem.
Tymczasem rzadko kiedy kurs dla przyszłych małżonków ma formę przepytywania pary z ich życia intymnego, czy wręcz egzaminu. Zazwyczaj są to wykłady, zorganizowane dla kilkunastoosobowej grupy, dotyczące wspólnego życia po ślubie, których celem jest jak najlepsze przygotowanie was do małżeństwa. Podczas tych wykładów, pojawia się również czas na dyskusję, zadawanie pytań czy wyjaśnianie wątpliwości. Tematyka wykładów może dotyczyć potencjalnych przyczyn rozpadu związku, wskazówek jak takim sytuacjom zapobiegać, możecie też omawiać role małżonków, wasze prawa i obowiązki wobec siebie, a także kwestie związane z pojawieniem się potomstwa.
Często również w kurs zaangażowani są wykwalifikowani specjaliści np. psychologowie, którzy mają za zadanie nauczyć was konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, asertywności, radzenia sobie ze stresem, wzajemnego szacunku, empatii, oraz wielu innych przydatnych kompetencji społecznych.
Jeśli ktoś z was jeszcze nie przystąpił do bierzmowania, to możecie nadrobić swoje zaległości także na naukach przedmałżeńskich, wystarczy poprosić księdza by dodatkowo przygotował was też do bierzmowania, na pewno nie odmówi.
W trakcie nauk najpewniej zostaniecie również skierowani do poradni małżeńskiej, gdzie specjaliści porozmawiają z wami o dopuszczalnych przez kościół metodach zapobiegania ciąży tzw. „kalendarzyku” oraz innych ważnych kwestiach związanych z naturalnymi metodami planowania ciąży.

Kwestie organizacyjne.

Na nauki przedmałżeńskie możecie wybrać się w dowolnym miejscu, nie musicie ich odbywać w parafii, w której zamierzacie się pobrać. Zatem jeśli np. znajomi polecą wam księdza z innej części miasta, czy nawet miejscowości, to nic nie stoi na przeszkodzie, byście i wy zapisali się do niego na nauki.
Kurs przedmałżeński może trwać jeden dzień, weekend, miesiąc, albo i trzy. Organizacja czasowa nauk jest dosyć dowolna, ponieważ każda parafia samodzielnie ustala w jakim systemie będą prowadzone zajęcia dla przyszłych małżonków. Zatem wybierając parafię zwróćcie też uwagę na godziny i przewidywany czas trwania nauk, tak abyście swobodnie mogli je pogodzić ze swoją pracą i innymi codziennymi obowiązkami.
Po zakończeniu kursu powinniście otrzymać stosowne zaświadczenie, to ważny dokument, który musicie dostarczyć do waszej parafii. Ponadto zazwyczaj parafie dokładnie określają termin kiedy owe zaświadczenie trzeba dostarczyć np. na 3 miesiące przed ślubem, lub na miesiąc.
Dlatego nie warto zwlekać z naukami na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli zależy wam by je odbyć w konkretnej parafii. Może się przecież okazać, że nie są prowadzone w preferowanym przez was terminie, albo, że nie ma już wolnych miejsc, zatem warto już zawczasu zarezerwować sobie miejsce na wybranym kursie.
Pamiętajcie także, że zaświadczenie z nauk przedmałżeński nie ma terminu ważności, co oznacza, że możecie odbyć te nauki na długo przed ślubem i dalej będą aktualne. Jest to też dobra wiadomość, dla par, które w będą chciały lub musiały przełożyć ślub, wówczas nie ma konieczności powtarzania kursu, jest on nadal ważny i wiążący.

Zwolnienie z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich.

Zapewne wielu z was słyszało różne ciekawe opowieści, jak to znajomi, czy krewni dostali zwolnienie z nauk przedmałżeńskich, ze względu na pracę, albo inne czynniki uniemożliwiające im obecność na kursie. Oczywiście nie wiadomo na ile te historie są prawdziwe, ale warto wiedzieć, że kościół dopuszcza faktycznie możliwość zwolnienia młodej pary z nauk przedmałżeńskich, ale tylko w jednym przypadku. Chodzi o sytuacje w której,
narzeczeni przedstawiają zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcję religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Warunkiem koniecznym do zwolnienia z nauk jest przedstawienie dwóch zaświadczeń, jeśli tylko jedno z was posiada taki dokument, wniosek zostanie odrzucony. Oczywiście o waszym ewentualnym zwolnieniu z nauk zadecyduje ostatecznie ksiądz. Pomocnym może się okazać informacja, że w ramach religii, w waszej szkole prowadzony był cykl zajęć poświęconych małżeństwu. Niestety takie zajęcia są praktykowane dopiero od niedawna i to nie we wszystkich szkołach.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

Cena nauk przedmałżeński, podobnie jak czas ich trwania jest ustalana indywidualnie w każdej parafii. Może się tak zdarzyć, że kurs będzie bezpłatny, lub ksiądz poprosi was o datek tzw. „co łaska”. Coraz częściej jednak oficjalnie podaje się cenniki, które mogą wahać się między 40-100 złotych, a czasem nawet 200 zł i więcej. Droższe bywają głównie skrócone, ekspresowe, weekendowe kursy.
Warto jednak pamiętać, że nie każda parafia prowadzi kursy przedmałżeńskie, koniecznie sprawdźcie to wcześniej by unikną przykrych niespodzianek.

Dodaj komentarz