Garnitur, czy smoking?

A może frak lub surdut? Nie tylko Panie miewają problem z wyborem stroju ślubnego. Panowie również stają przed tym trudnym dylematem, w co się ubrać. Czy stawiać na obowiązującą modę, oryginalność czy elegancję, a może wybrać rozwiązania tradycyjne, powszechnie stosowane? Jakie są możliwości kolorystyczne i jak umiejętnie dobrać idealny krój do waszej sylwetki?

Cztery możliwości.

Podstawową kwestią jest wybór rodzaju stroju, w jakim zamierzacie pokazać się w dniu waszego ślubu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy istnieją cztery potencjalne opcje: garnitur, smoking, frak lub surdut. Poniżej prezentujemy ich krótką charakterystykę:

Garnitur – klasyczny strój ślubny, cieszący się w Polsce największą popularnością. Nie oznacza to jednak, że garnitur nie może być oryginalny, czy szykowny. Wszystko zależy bowiem od tego jak zostanie uszyty i skrojony, a w tym obszarze panuje akurat dosyć duża dowolność i warto sobie z tego zdawać sprawę.
Na przykład marynarka może być jedno lub dwurzędowa, występować w towarzystwie kamizelki lub bez, z dodatkiem krawatu, a nawet muszki, może być zapinana nisko, wysoko, na dwa guziki, albo trzy, może mieć także gustowne rozcięcie z tyłu, albo i nie.
Przyjęło się, że spodnie do garnituru nie powinny mieć mankietów oraz nie mogą być ani zbyt obcisłe ani zbyt luźne. Podobnie w przypadku mankietów koszuli, które muszą mieć długość optymalną.
Chodzi o to by zachować odpowiednie proporcję, które dodadzą wam elegancji i właściwie podkreślą waszą figurę.
Niestety ciężko jest znaleźć tak idealnie skrojony garnitur w sklepie, zdecydowanie bardziej polecamy wam udanie się do dobrego krawca i szycie garnituru na miarę.

Smoking – to strój bardzo elegancki, dlatego nie będzie dobrze wyglądał na wiejskim lub wyjątkowo skromnym weselu. Przyjmuje się, że smoking jest bardziej wytworny od garnituru, ale nie aż tak oficjalny jak frak. Co ważne, jeśli mężczyzna decyduje się na smoking, kobieta powinna wybrać suknię długą i równie szykowną.
Typowy smoking składa się z czarnej lub ciemnogranatowej marynarki, może być ona jedno lub dwurzędowa z atłasowymi, lub jedwabnymi klapami, albo z tzw. kołnierzem szalowym. Jeśli zdecydujecie się na jednorzędową marynarkę, pamiętajcie, że powinna mieć ona tylko jeden guzik, zamiast którego można też zastosować inne rodzaje zapięć np. elegancki łańcuszek. Do tego dobieramy czarne spodnie z pojedynczym atłasowym lampasem, białą koszulę z wykładanym kołnierzykiem i krytą, bądź odkrytą plisą. Kamizelkę czarną lub białą, jedno lub dwurzędową, z głębokim wcięciem, albo atłasowym pasem. Ponadto koniecznie musicie zaopatrzyć się w czarną muszkę z jedwabiu. Inne kolory nie są bowiem uważane za eleganckie, a dla przykładu biała muszka kojarzy się z kelnerami.
Smoking to zatem trafiony wybór na wytworne wesela, pamiętajcie jednak by był odpowiednio skrojony i wykonany tylko z dobrych jakościowo materiałów.

Frak – ten strój jest najbardziej eleganckim męskim strojem ze wszystkich dostępnych na rynku. Wyróżniają go dwie długie poły – przypominające nieco ogon jaskółki, klapy pokryte atłasem oraz spodnie bez mankietów z aż dwoma bocznymi lampasami, ozdabiającymi szew boczny. Do tego musicie założyć białą usztywnioną koszulę z specjalnym kołnierzykiem o łamanych rogach, oraz koniecznie również białą kamizelkę. Frak nie jest zapinany z przodu, choć posiada równoległe rzędy guzików, a wyłogi fraka są ozdobione mieniącą się satyną. W przeciwieństwie do smokingu, tutaj powinniście założyć białą muszkę, oraz zaopatrzyć się w zegarek na łańcuszku, do tego obowiązkowo czarne lakierki i długie czarne skarpetki.
Pamiętajcie jednak, że frak to nie jest strój przeznaczony na zwykłe wesela, tylko wykwintne uroczystości z elegancką i wytworną oprawą. Jeśli zdecydujecie się na frak warto też poćwiczyć chodzenie i siadanie we fraku, bo jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste.

Surdut – to obecnie najmniej popularny męski strój w kontekście wesela i ślubu. Najszybciej można go opisać jako przedłużoną dwurzędową marynarkę. Kreacja ta powstała w 19 wieku i jest uznawana za odrobinę mniej elegancką od fraka. Co ciekawe przez długi czas surdut królował w wielu światowych armiach jako wyjściowy mundur oficerski. Obecnie jest on również wybierany na strój ślubny. Odpowiednio skrojony nowoczesny surdut, może zrobić prawdziwą furorę wśród gości weselnych. Pamiętajcie jednak, że podobnie jak w przypadku smokingu czy fraka, tak i surdut wymaga specjalnej oprawy i nie nadaje się na skromne lub proste wesela.

Jaki kolor wybrać?

Najczęściej wybieranym kolorem jest czerń, ale to wcale nie oznacza, że Panowie są na nią skazani. Wszystko bowiem zależy od stroju Panny Młodej, najważniejsze by stroje pary młodej były ze sobą kompatybilne.
Kolor stroju ślubnego uzależnia się też od pory roku, w której bierzecie ślub. W zimie i na jesieni lepiej zdecydować się na ciemny garnitur w kolorze czarnym, ciemnoszarym, brązowym lub ciemnogranatowym. W lecie i na wiosnę można natomiast dobrać jaśniejsze kolory np. jasnoszary, jasnobrązowy, beżowy, czy nawet biały.

Jak dobrać garnitur do sylwetki?

Poniżej prezentujemy klika praktycznych wskazówek na temat dopasowania garnituru do sylwetki:
– Panowie niscy, a jednocześnie szczupli powinni zdecydować się na marynarki o długości klasycznej z dosyć szerokimi klapami, które optycznie powiększą ich ramiona i klatkę piersiową.
– Mężczyźni niscy o zaokrąglonej sylwetce muszą unikać krojów, które spowodują skrócenie ich sylwetki. Garnitur powinien być dobrze dopasowany, ale nie obcisły, a marynarka powinna się kończyć na linii pośladków.
– Panowie wysocy o rozbudowanej sylwetce mogą wybrać garnitury wykonane z lekkich tkanin, które odciągną uwagę od masywnej budowy ciała.
– Osoby, które mają tzw. „brzuszek piwny” i chcą go w miarę możliwości schować, mogą wybrać proste jednorzędowe marynarki, nieco szersze, ale za to bez asysty kamizelki.
– Kluczową kwestią jest też odpowiednie dopasowanie kołnierzyka do rysów twarzy, oraz tak umiejętnie by np. nie skrócić szyi.

Podsumowując wybranie stroju ślubnego to nie lada wyzwanie. Pamiętajcie by w miarę wcześnie zacząć rozglądać się za odpowiednią kreacją. Bo dopasowanie garnituru może zająć sporo czasu nawet dobremu krawcowi. A taki idealnie skrojony garnitur, będzie wam służył jeszcze przez wiele lat.

Dodaj komentarz